Ultra Rekor Hızla Fırlatılan Uzay Aracı SOYUZ MS-17

Soyuz-MS-17
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

14 Ekim 2020 de Türkiye saatiyle 08:45 te uzaya fırlatılan Uzay aracı Soyuz MS-17,  rekor bir hızla, Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla ulaştı.

Kazakistan Kızılorda eyaletindeki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan uzay aracının ultra hıza ulaşmasıyla rekor kırılarak tarihte bir ilk yaşandı.

Araç, üç saatlik rekor bir hızla iki yörüngeli uçuş planını gerekleştirdi. Baykonur Uzay Üssü’nden üç mürettebat ile yola çıkan uzay aracı, fırlatıldıktan sadece 9 dakika sonrasında, dünya yörüngesinden ayrıldı.

 

Üç saatlik yolculuğun ardından İstasyona ulaşması beklenen uzay aracının mürettebatından ikisi Rusya Federal Uzay Ajansı (ROSCOSMOS) kozmonotu, biri de Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotu. İki kozmonot ve bir astronot Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevlerine başladılar.

Rus kozmonotlardan; Sergey Ryzhikov Komutan sıfatıyla ikinci uzay uçuşunu yaparken,  Sergey Kud-Sverchkov ise uçuş mühendisi olarak ilk uzay uçuşu görevini yapacak.

NASA tarafından görevlendirilen Amerikalı kadın astronot Kate Rubins ise uçuş mühendisi olarak ikinci uzay uçuşunu gerçekleştirecek.

Oyunu Uzaydan Kullanacak

Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, roportaj veren Kate Rubins, son zamanların gündemine oturan ve 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan ABD Başkanlık seçimlerinde oyunu, elektronik bir oylama ile uzaydan kullanabilecek.

Bir önceki uzay uçuşu görevini üstlenen ROSCOSMOS  mürettebatından Anatoliy İvanişin ile İvan Vagner ve NASA mürettebatından Christopher Cassidy ise, 2020 Nisan ayından bu yana halen Uluslararası Uzay istasyonunda ki görevlerine başarıyla devam etmekte.

Dönüş 17 Nisan 2021’de

Soyuz MS-17 uçuş mürettebatıyla birlikte Uluslararası Uzay istasyonun mürettebatı toplamda 6 kişi oldu. Soyuz MS-17 ekibi, uçuşları sırasında yanlarında 173 kilogramlık yük götürdü. Daha önce gönderilen Rus Zvezda modülünde tespit edilen hava sızıntısının arıza onarımı ve deneyler için yanlarında ekipman götüren mürettebat dördü yeni olmak üzere 55 deney yapacak.

Uluslararası Uzay İstasyonunda ki görevinin Altı ay sürmesi planlanan Uzay aracının dönüş tarihi 17 Nisan 2021 olarak planlandı.

Türkiye Uzay Ajansı Uçuşu İzlemek İçin Kazakistan’da

Uzay çalışmaları alanında Kazakistan ile iş birliği yapmak isteyen ülkemiz, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ve beraberindeki heyet ile birlikte Kazakistan Kızılorda eyaletindeki Baykonur Üssü’ne giderek Soyuz MS-17 uzay aracının fırlatılmasını izledi.

Aynı gün Türkiye Uzay Ajansı ve Kazakistan Uzay ve Havacılık Komitesi arasında işbirliği mutabakatı imzalandı.

Uzaydan en yeni haberler Uzay kategorimizde.

Dünya’ya çarpma ihtimali bulunan göktaşı Bennu yazımız için tıklayın.

Sıradaki içerik:

Ultra Rekor Hızla Fırlatılan Uzay Aracı SOYUZ MS-17