NASA: Bennu Dünya’ya Çarpabilir!

göktaşı bennu
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tam adı 101955 BENNU olan,  Dünya ile Mars arasında duran, yaklaşık 500 metre genişliğinde ve 87 milyon ton ağırlığındaki göktaşının, Dünya’ya doğru saatte 101.000 kilometre hızla ilerleyerek, gelecek yüzyılda gezegenimizin çok yakınından geçeceği öngörülüyor.

bennu göktaşı

NASA yetkilileri,  Bennu göktaşının, dünyaya çarpma ihtimalinin 2.700 ihtimalde 1 olduğunu, ancak Dünya’ya çarparsa Hiroşima’ya atılan atom bombasının etkisinden 80.000 kat daha fazla enerji çıkaracağını belirterek Bennu’yu “Felaketin Göktaşı” olarak nitelendiriyor.

Adını Mısır mitolojisinden alan Bennu Göktaşı, NASA tarafından 11 Eylül 1999 tarihinde tespit edilmişti. Sonrasında Dünya’ya çarpması muhtemel astreoidlerin araç gönderilerek incelenmesine ve numune alınmasına karar verilerek bilim insanlarınca çalışmalar başlatıldı.

Uzaydaki En Tehlikeli Görev

NASA’nın resmi duyurularına göre, OSIRIS-REx uzay aracının bu yeni görevi bugüne kadarki en riskli hareketi olacak. Bennu Göktaşının yüzeyinden parça almaya hazırlanan OSIRIS REx uzay aracı, ‘dokun ve git’  adı verilen tehlikeli bir manevra ile göktaşının kayalık yüzeyinden en az 60 gramlık numune almayı planlıyor.  Araç, 20 Ekim 2020 tarihinde yapılması planlanan bu tehlikeli manevra hareketi için aylardır çalışmalar ve provalar yapıyor, fakat uzay aracının manevrasında ki en ufak bir hata bile görevi başarısız yapabilir ve aracı riske atabilir.

OSIRIS-REx uzay aracı

OSIRIS-REx Bu Tehlikeli Görev İçin 4 Yıldır Uzayda

8 Eylül 2016 tarihinde NASA’nın OSIRIS-REx isimli uzay aracı Bennu göktaşından numune alma görevi için başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı. Araç, 22 Eylül 2017 tarihinde Dünyanın yanından geçti ve 3 Aralık 2018 tarihinde göktaşının yakınına ulaştı. Asıl görevi, Bennu göktaşından numuneler alarak Dünyaya geri getirmek olan uzay aracının, zorlu ve kayalık engebeli yüzeye sahip göktaşına inebilmesi ve numune alabileceği uygun yüzeylerin tespiti için aylarca süren analizler ve çalışmalar yapıldı. 12 Aralık 2019 tarihinde Nightingale (Bülbül Krateri) olarak bilinen bir iniş noktası belirlendi ve aracın göktaşına indirilerek parça koparması hazırlıklar başladı. Uzay aracının bu görevi dokun ve git manevrası ile gerçekleştirmesi planlanıyor.

Nihayet Bennu göktaşının yörüngesine ulaşan OSIRIS-REx uzay aracının numune almak için yapacağı manevra gökbilimcilerin planlarına göre , 20 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşecek.

OSIRIS-REx bu tehlikeli uzay görevinde, 2 milyar kilometrelik mesafe yol alarak göktaşının yüzeyine ulaşıp, TAGSAM adıyla bilinen ve 3,4 metre uzunluğunda robotik bir kol kullanarak en az 60 gram kadar numune toplaması planlanıyor.

OSIRIS-REx Bennu

NASA Bennu’yu Patlatmayı Planlıyor

Alınan numelerden elde edilecek bilgilere göre NASA’nın iki farklı planı var. İlk plana göre Hammer (Çekiç) isimli uzay aracı göktaşına çarpacak ve böylece yörüngesinin değişmesi sağlanacak. Diğer seçenek ise uzaya nükleer silah gönderilerek göktaşının parçalanması.

Nasa’nın nasıl bir tedbir alacağı Bennu’dan gelecek bilgilere göre netlik kazancak.

bennu patlatma

Güneş Sistemi İle İlgili Yeni Bilgiler Bekleniyor

Astreoid yüzeyinden toplanan numunelerin, Dünyamıza getirilerek, güneş sistemimiz ile ilgili detaylı bilgilere ışık tutacağı bekleniliyor. NASA’lı araştırmacıların açıklamalarına göre; Dünya’mıza doğru hızla ilerleyen gizemlerle dolu bu göktaşının adeta bir zaman kapsülü olduğu, yapısında hiç bir değişim olmadığı, kalıntılarının neredeyse 4,5 milyar yıllık olduğunu ve Güneş Sistemimizin tarihine ışık tutacağı öngörülüyor.

Bilim insanları çok önemli bir ayrıntı olarak karbon tabanlı bu göktaşında su bulunduğunu da aktardı. 800 milyon dolarlık maliyeti olan OSIRIS-REx uzay aracının  göktaşından toplayacağı numuneler ile beraber, bu tehlikeli görevini tamamlayıp, Eylül 2023 tarihinde Dünya’ya dönmesi bekleniyor.

Evrenden en güncel uzay haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 • Ultra Rekor Hızla Fırlatılan Uzay Aracı SOYUZ MS-17 – TeknoCosmos
  3 ay önce

  […] Dünya’ya çarpma ihtimali bulunan göktaşı Bennu yazımız için tıklayın. […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

NASA: Bennu Dünya’ya Çarpabilir!