Kızıl Gezegen Mars’ta Yaşam Belirtileri

kızl gezegen mars
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yıllardır insanoğlu tarafından merak edilen Kızıl Gezegen Mars’ta, hayat olabileceğine dair yeni araştırmalar ve keşifler yapıldı. Bilim insanlarının yaptığı yeni tspitler Kızıl Gezegen Mars’ta yaşam belirtilerinin kanıtı olabilir mi?

Mars’ta Yeraltı Göller Sistemi Keşfedildi

2018 yılında yapılan araştırmalarda, Mars gezegeninin güney kutbunda buzulların 1,5 kilometre altında, 20 kilometre genişliğindeki bir alanda göl olabileceğine dair sinyalleri alınmıştı.

Bilim insanları araştırmalarını derinleştirmek için; Antarktika buzullarının altındaki göller üzerinde yapılan çalışmalarda kullanılan tekniklerden yararlandı. Marsis (Mars Express) adı verilen bir sistem ile Kızıl Gezegen’in yüzeyi tarandı.

Taramalarda kullanılan Mars Express (MARSIS) radarından elde edilen verilere göre birbirinden farklı boyutlarda en az dört yeraltı göl ağının varlığından emin olundu.

Keşfi yapan Avrupa Uzay İstasyonu (ESA) Mars Express aracı.

Bilim insanlarınca, yüzeyin altında bulunan bu sıvı yeraltı göllerinin sularının -113 derece de bile donmayacak seviyede tuzluluk oranının çok yüksek sular olduğu düşünülüyor. Bilindiği üzere bu mineraller ve kimyasal tuzlar suyun donma sıcaklığını düşürebiliyor ve çok düşük sıcaklıklarda bile su donmadan sıvı halde kalabiliyor.

kızıl gezegen mars

Ayrıca Mars’ta bulunan kil gibi minerallerin ancak uzun süre suyla temas sonucu oluşabileceğini belirten bilim insanları, bu oluşumun geçmişte büyük miktarda su bulunduğuna kanıt sayılması gerektiğini vurguluyor.

Bilim insanları  3-4 milyar yıl önce Kızıl Gezegen’de, dev bir yüzeyaltı okyanusu bulunduğunu ve bunun yeraltı sularıyla daha küçük yeraltı göllerine bağlandığını düşünüyor.

Marsis Radar Taraması

Mars gezegeni yüzey yapısı olarak çok ince bir atmosfere sahip olmasından dolayı, suyun üst yüzey tabakasında bulunması ise mümkün gibi görünmüyor.

Roma Tre Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yürütülen çalışmaların bulguları “Nature Astronomy” dergisinde yayımladı.  Ekip araştırmalarını, Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın  Mars Express yörünge kâşifi radar alıcısının verilerini kullanarak çalıştı.

Mars’a  Neden Kızıl Gezegen Deniyor?

Güneş Sistemi’nin dördüncü gezegeni olan ve Güneş’e ortalama 220 milyon kilometre uzaklıkta ortalama atmosfer sıcaklığı -63 dereceyi bulan Mars, yüzeyindeki yaygın demir oksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için “Kızıl Gezegen denilmiştir.

Mars’ta Hayat İzleri

Bu olağanüstü keşifle birlikte, Kızıl Gezegen Mars’ta, canlı yaşamının izlerinin araştırılması açısından ipucu sağlayabileceğini, dahası mikrobik bir yaşamın var olabileceği düşünülüyor. Kızıl Gezegen Mars’ta her yapılan yeni keşif orada hayat izlerinin olabileceğini gösteriyor.

Evrenden en güncel haberler için Uzay kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Kızıl Gezegen Mars’ta Yaşam Belirtileri