Instagram’a Yaş Sınırı Geliyor!

Instagram-yaş-sınırı
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Instagram içeriklerin görünürlüğünü kısıtlama konusunda yeni adımlar atacak. Buna göre her içeriği herkes göremeyecek, yaş sınırı olacak. Yeni çalışmada hesaplar da kendi profillerine bakabileceğini belirleyecek. Bu özellik sayesinde özellikle küçük yaş grupların için olumsuz örnek teşkil eden içeriklere ulaşımın kısıtlanması sağlanacak.

Instagram-yaş-kısıtlaması

Instagram büyük bir özellikle gündeme gelecek. Sosyal medyanın küçük yaş grupları için olumsuz etkisi uzun süredir tartışılıyordu. Instagram hesaplarında da belli yaş gruplarının belli içeriklere erişmesi engellenerek bu olumsuz durumun önüne geçilmesi planlanıyor.

Özellikle işletme hesaplarının aktif kullanacağı düşünülen özellik sayesinde küçük yaş grupları için olumsuz örnek teşkil eden profillere ulaşmak engellenecek.

Instagram-yaş-sınırı-2

Türkiye’de Gündeme Gelmişti!

Dünya genelinde bu özelliğe tam olarak geçilmedi, fakat belli ülkelerde kullanıma sunuldu. Sheyliee adlı dünyaca ünlü hesabın bu konuda attığı adım basında da yer almıştı. Moda ve güzellik üzerine paylaşımlar yapan ve milyonlarca takipçisi olan hesap Türkiye’deki kullanıcılara yaş sınırı getirmişti.

Türkiye kullanıcıları tarafından uygunsuz mesajlar alması sebebiyle ülkemiz kullanıcılarına en az 90 yaşında olma sınırı getiren hesap gündeme gelmişti. Böylece Türkiye’deki kullanıcılardan 90 yaşının altında olan kimse şuanda Sheyliee Instagram hesabına ulaşamıyor.

Dünya genelinde de bu konuda şikayetlerin fazla olması sebebiyle bu yaş kısıtlama özelliğinin tüm ülkelerde kullanılacağı belirtildi. Şuanda Türkiye’de kullanılmayan özelliğin önümüzdeki aylarda aktif olarak kullanıma sunulması bekleniyor.

Instagram-yaş-sınırı-3

Özellikle Gençlerin Olumsuz Örneklere Ulaşması Engellenecek

Sosyal medya uzmanları ve psikologlar tarafından günümüzde gençler için en tehlikeli mecra olarak sosyal medya uygulamaları gösteriliyor. Özellikle küçük yaş grupları ve ergenlik dönemindeki gençlerde olumsuz sonuçlar doğurabilecek paylaşımlara erişimin kısıtlanması gerektiği yıllardır söyleniyordu. Bu konuda ilk ciddi adımı böylece Instagram atmış oldu.

Instagram-yaş-sınırı-4

Instagram’da birçok şiddet ve cinsellik içeren profil bulunuyor. Instagram’da fenomen olan birçok isim tarafından da uygunsuz paylaşımlar yapılıyor. Gençleri ve küçük yaş gruplarını doğrudan etkileyen bu paylaşımların önüne geçilmesi gerektiği konusunda uzmanlar yıllardır hemfikir. Instagram’ın bu şekilde bir adım atması sosyal medyada gençleri korumak adına oldukça önemli bir çalışma olarak görülüyor.

Instagramı bilgisayarınızda kullanmak isterseniz BURAYA tıklayın.

Sıradaki içerik:

Instagram’a Yaş Sınırı Geliyor!