İlginç Özelliklerde Yeni Bir Gezegen: Pi Dünyası

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) gökbilimcileri,  büyüklüğü ve neredeyse Dünya kadar olan yeni bir gezegen keşfetti. Keşfedilen ötegezegenin en ilginç özelliği ise kendi yıldızı kızıl cüce etrafındaki turunu 3,14 günde tamamlaması.

Kendi yıldızı kızıl cüce etrafında saatte 291.000km hızla dönerek, turunu 3,14 günde tamamlayan gezegen, matematikte pi sayısı olarak anılan 3,14 sayısını anımsattığı için keşfedilen ötegezegenin adına Pi Gezegeni diğer bir adıyla Pi Dünyası adı verildi.

Pi Sayısı Hayatın Her Alanında ve Uzayda

Pi sayısı bilindiği üzere dairenin çevresini hesaplamada kullanılan bir matematik sabitidir.  Hayatımızın her alanında yer alan pi sayısı ve daire böylece uzayda da keşfedilmiş oldu.

NASA Pi Gezegeninin ilk belirtilerini  2017 yılında Kepler Uzay Teleskobunun K2 görevinde incelemeler ve araştırmalar yaparken elde ettiği veriler sayesinde keşfetmiş;  fakat gerçekten bir gezegen olduğunun anlaşılabilmesi için daha ileri analizlerin yapılmasına ihtiyaç duyulmuş.

7 Mart 2009’da K2 görevi için uzaya yollanan Kepler Uzay Teleskobu, 30 Ekim 2018 yılında yakıtının bitmesiyle kullanım dışı kalmıştı. Ancak Kepler Uzay Teleskobunun elde ettiği verileri, 2020 yılında yapılan araştırmalarla değerlendirip  inceleyen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Speculoos yer tabanlı teleskobu ile yaptığı gözlemlerde, Pi Gezegeninin varlığını resmen doğruladı ve resmi adıyla K2-315b keşfedilmiş oldu.

Kepler Uzay Teleskobu

Speculoos: Search for habitable Planets EClipsing Ultra-cOOl Stars kelimesinen ilk harflerinden ismini alıyor, Türkçe karşılığı ise Ultra-Soğuk Yıldızları Kapatan Yaşanabilir Gezegenler için Arama anlamına geliyor.

Speculoos Yer Tabanlı Teleskop

Pi Gezegeninin Özellikleri

Pi Dünyası olarak adlandırılan ötegezegen neredeyse dünya ile aynı büyüklükte. Kendi yıldızı kızıl cüce etrafında 3,14 günde dairesel turunu tamamlayan ötegezegen pi sayısından adını almış. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) gökbilimcileri tarafından 186 ışık yılı uzaklıkta olduğu, yüzey sıcaklığının 177 dereceyi bulduğu ve yaşanamaz olduğu ifade edilmiştir. Gezegenin hareketinin saat yönünde olduğu da belirtilen bilgiler arasında.

Uzay ve Matematiğin Hoş Bir Uyumu: Pi Dünyası

Keşfi yapan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) gökbilimcileri, Pi dünyası için uzayın ve matematiğin hoş bir uyumu ifadesini kullandılar.

Yeni Keşifler Bizleri Bekliyor

Kepler Uzay Teleskobu yakıtı bitip görevini tamamlamasına rağmen teleskobun elde ettiği veriler hâlâ yeni keşifler yapılmasına yardımcı olurken, belki de verilerinin içerisinde daha keşfedilmeyi bekleyen bir çok öte gezegen ve sistemler olduğunu da gösteriyor.

Uzaydan yeni keşifler, yeni haberleri Uzay kategorimizden takip etmek için buraya tıklayın.

Sıradaki içerik:

İlginç Özelliklerde Yeni Bir Gezegen: Pi Dünyası