Akbank Duyurdu: POS’ta Mobil Cihaz Dönemi Başlıyor!

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya’da birçok finans kuruluşu tarafından kullanılan mobil cihazlarda POS uygulamasını Türkiye’de ilk olarak Akbank duyurdu. Bugün gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklanan yeni uygulamayla birlikte işletmelerdeki POS cihazı kullanımı sona eriyor.

Dünya’da birçok banka tarafından işletmelere sunulan POS mobil uygulamasını Türkiye’de ilk defa Akbank kullanmaya başlayacak. Bugün gerçekleştirilen basın toplantısında açıklanan yeni teknoloji sayesinde işletmeler POS cihazı kullanmak zorunda kalmayacaklar.

POS Cihazı Kullanımı Sona Eriyor!

Akbank Strateji, Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce ve Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel‘in bugün düzenlediği basın toplantısında detaylar da ortaya çıktı. Yapılan açıklamada bundan sonraki süreçte Akbank POS cihazı kullanan işletmelerin mobil cihazlar üzerinden ödeme almaları mümkün olacak.

Android Cihazlarda Kullanılabilecek

Yapılan açıklamada uygulamanın şuanda Android versiyonunun geliştirildiği belirtildi. Akbank’a üye iş yerleri Akbank Cebe POS uygulamasını indirerek bankamatik ya da kredi kartı üzerinden ödemelerini tahsil edebilecekler.  Fiziki POS cihazlarına olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldıran bu uygulama sayesinde daha güvenli ve daha hızlı alışverişin de kapısı açılmış olacak.

Uygulama Ne Zaman Devreye Girecek?

Yapılan toplantıda belirtilen detaylardan birisi de üye işyerlerinin bu uygulamayı ne zaman kullanmaya başlayabilecekleri oldu. Kasım ayında üye tüm işyerlerinin uygulamayı kullanmaya başlayabilecekleri belirtildi.

Tüm İşyerleri Kullanabilecek Mi?

Uygulamanın öncelikle KOBİ’lerin kullanımına sunulacağı açıklandı. Kasım ayında KOBİ’ler tarafından Android cihazlarda kullanılmaya başlanacak uygulama, zaman içerisinde tüm işyerleri için genişletilecek. Akbank, dijital dönüşümde Türkiye’deki öncü banka olma geleneğini sürdürüyor. Geçtiğimiz ay da cep telefonuna indirilen kredi kartı uygulamasını tanıtan bankanın hedefi, fiziki araçlar kullanmadan sadece mobil cihazlar üzerinden ödeme yapma ve tahsil işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamak.

Ödeme Limiti ve Temassız Ödeme Var Mı?

Evet, sunulan yeni teknoloji ile birlikte temassız ödeme seçeneği de olacak. Banka yetkililerince yapılan açıklamada temassız ödeme için 250 TL üst limit belirlendi. 250 TL üstü alışverişler içinse yine POS cihazlarında olduğu gibi şifre kullanım zorunluluğu olacak. Sistem VİSA işbirliği ile gerçekleştirildi.

Sıradaki içerik:

Akbank Duyurdu: POS’ta Mobil Cihaz Dönemi Başlıyor!